16.08
2012

Wywiad z zespołem DREKOTY! W sobotę zagrają w Zielonym Jazdowie


W Sobotę wieczorem na scenę Zielonego Jazdowa wejdzie trio Drekoty. Przeczytajcie wywiad, którego udzieliła nam Ola Rzepka.

Fot. Michał Kmita

W skład grupy wchodzą: Ola Rzepka, która występowała wcześniej z grupą Pogodno, Zosz Chabiera oraz Magda Turłaj związana poprzednio z Kawałkiem Kulki. Artystki koncertowały na największych festiwalach w Polsce, np. Open’erze oraz Off Festiwalu. Drekoty w oryginalny sposób łączą lirykę tekstów oraz wokal z akustyką perkusji i elektronicznymi klawiszami, dzięki czemu zostały już docenione i zdobyły wiele wyróżnień. Ich piosenka „Masłem” podbiła serca krytyków i znalazła się na płycie z najciekawszymi utworami sceny niezależnej Europy Środkowej i Wschodniej.

Ulica Ekologiczna: Czy muzyka może być ekologiczna?

Ola Rzepka/Drekoty: Pewnie, że tak! Działalność muzyczna może być ekologiczna poprzez różne działania związane z aktywnością muzyczną. Np. okładka naszej EPki wykonana jest z papieru pochodzącego z recyklingu, co zresztą sprawia, że wygląda atrakcyjnie bez żadnych dodatkowych zabiegów „uszlachetniających”.

UE: Czy Drekoty, nie jako zespół, ale prywatnie jest blisko tematów ekologicznych?

Ola Rzepka/Drekoty: Myślę, że się staramy. Z osobistych przykładów – przede wszystkim zwracam uwagę na to, co i skąd jem, jakich kosmetyków używam. Tam, gdzie to tylko możliwe przemieszczam się na rowerze lub pieszo. Raczej staram się nie kupować rzeczy nowych, tylko z drugiej ręki.

UE: Alternatywa w muzyce często wyraża jakiś sprzeciw. Jest coś przeciwko czemu się buntujecie i  wyrażacie to w swojej muzyce?

Ola Rzepka/Drekoty: Myślę – że jesteśmy na takim etapie, że zamiast buntu i negacji zastanego porządku, bardziej interesuje nas kreacja związana z chęcią budowania i tworzenia oraz komunikacji z innymi poprzez język muzyki.

UE: Czy jesteście świadome tego, że możecie wpływać swoją muzyką i tym, co robicie na postawy waszych fanów? Czy za waszym graniem stoi jakś ideologia?

Ola Rzepka/Drekoty: Staramy się na tyle świadomie, ale i abstrakcyjnie dobierać słowa, żeby odbiorca odczytał nasz kod zgodnie z własnymi doświadczeniami i wrażliwością. Natomiast gdyby bardziej zajmowała nas ideologia niż muzyka, zajęłybyśmy się raczej polityką.

UE: Jak Wam się podoba Zielony Jazdów? Wolicie grać na powietrzu czy w zamkniętych przestaniach?

Ola Rzepka/Drekoty: Idea projektu Zielony Jazdów bardzo nam się podoba i zagramy tam z prawdziwą przyjemnością! Nie można powiedzieć, że wolimy grać w jakimś określonym rodzaju przestrzeni, ponieważ miejsca tworzą ludzie i to oni grają pierwsze skrzypce. Mamy więc nadzieję, że w sobotę zaszczyci nas swoją obecnością wrażliwa, otwarta i ciekawa wrażeń publiczność. Serdecznie zapraszamy!

www.drekoty.pl


Wywiad z zespołem DREKOTY! W sobotę zagrają w Zielonym Jazdowie, 5.0 out of 5 based on 2 ratings