04.01
2018

Pięć rzeczy których lepiej nie robić z telefonem komórkowym w trosce o własne zdrowie


W dzisiejszych czasach telefony komórkowe towarzyszą nam na każdym kroku. Zabieramy je ze sobą na spacer z psem, do toalety, a nawet do łóżka. Towarzyszą większości z nas każdego dnia, na każdym kroku.

Używamy ich nie tylko do komunikacji z bliskimi, ale również do pracy, nauki i zabawy. Do smartfonów dostęp mają już nawet niemowlęta. Tymczasem naukowcy ostrzegają, że korzystanie z telefonów komórkowych może powodować poważne zagrożenie dla zdrowia.

telefony komórkowe

Kalifornijscy naukowcy przygotowali oficjalny komunikat w którym przedstawiono zagrożenia dla zdrowia związane z regularnym korzystaniem z telefonów komórkowych oraz sposoby ich minimalizowania. Dolegliwości których powinniśmy się obawiać powodowane są przez systematyczną ekspozycję na promieniowanie elektromagnetyczne (EMF). Badania potwierdzają, że może ono powodować raka mózgu oraz wiele innych dolegliwości takich jak bóle głowy, podwyższenie ciśnienia krwi, zaburzenia snu i pamięci, a nawet przyspieszyć zachorowanie na Alzhaimera.

Co zrobić, aby zminimalizować negatywne skutki dla zdrowia które mogą być powodowane regularnym korzystaniem z telefonu komórkowego?

  1. Ogranicz do minimum przykładanie telefonu do ucha. Korzystaj ze słuchawek lub głośnika. Pozwoli to ograniczyć wchłanianie fal elektromagnetycznych emitowanych przez płaty skroniowe mózgu.
  2. Nie rozmawiaj przez telefon w szysbko jadącym samochodzie lub innym środku transportu. Telefon emituje więcej fal EMF kiedy usiłuje utrzymać zasięg i przełącza się pomiędzy nadajnikami na kolejnych wieżach.
  3. Unikaj korzystania z telefonu komórkowego kiedy zasięg jest słaby.  W tej sytuacji komórka emituje więcej fal elektromagnetycznych próbując utrzymać słabe połączenia z wieżą.
  4. Nie noś telefonu w kieszeni lub w innym miejscu w pobliżu ciała. Podobno mężczyźni którzy często trzymają telefon w pobliżu genitaliów mają nawet o 1/3 mniej plemników. Promieniowanie EMF nie pozostaje obojętne również dla innych miękkich tkanek naszego ciała.
  5. Nigdy nie śpij z telefonem komórkowym schowanym pod poduszką ani położonym w pobliżu głowy. O ile chcesz mieć go w pobliżu, włącz tryb samolotowy który minimalizuje emisję promieniowania.

Na całym świecie liczba użytkowników telefonów komórkowych wynosi blisko dwa miliardy. Skutki promieniowania kumulują się i wpływają na różnych ludzi w różny sposób. Lepiej nie przeprowadzać na sobie oraz na własnych dzieciach eksperymentu, jak zadziała ono w naszym wypadku.

Źródło: EcoWatch – Cellphones Health EffectCDPH Issues Guidelines on How to Reduce Exposure to Radio Frequency Energy from Cell Phones.


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.