12.12
2017

Kiedy rodzi się matka – naturalnie o połogu


Całą ciąże wszyscy z największą troską pytają o zdrowie, wyręczają w rozmaitych czynnościach, nie pozwalają dźwigać i dogadzają. Kiedy przychodzi dzień być może najtrudniejszy z całego czasu radosnego oczekiwania, dzień porodu, nagle zainteresowanie znika. Wielki wysiłek, hormony, mieszanka zmęczenia, radości i lęku to wystarczające okoliczności aby otrzymać dużą dawkę pomocy i wsparcia.

Jak przygotować się do pierwszych dni po urodzeniu dziecka, aby zamiast zmęczenia, frustracji i poczucia odrzucenia przeżyć w pełni nie tylko narodziny dziecka, ale również swoje narodziny jako jego matki? 

połóg

Poród – wraz z dzieckiem rodzi się matka

Przez kilka miesięcy ciąży kobietom towarzyszą rozmaite objawy i odczucia. Bywają one odmienne w każdej ciąży, a uciążliwość oraz natężenie ich odczuwania jest kwestią subiektywną. Ciało kobiety zmienia się i dostosowuje do potrzeb rosnącego w nim dziecka. Po dziewięciu miesiącach, czasami wcześniej nadchodzi dzień porodu. W zależności od nastawienia i okoliczności może być on wspaniałym przeżyciem lub największą życiową traumą. Jednak jaki by nie był, nie oznacza on końca zmian i dolegliwości. Po porodzie przychodzi czas regeneracji zwany połogiem.

naturalny połóg

Połóg trwa przez około 6 tygodni które następują bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Jest to okres w którym ciało kobiety wraca do formy sprzed ciąży i przystosowuje się do zmian jakie wynikają z pojawienia się dziecka. Niektóre kobiety przeżywają połóg boleśnie, inne stosunkowo łagodnie. Jakich objawów należy się spodziewać:

  • Bóle brzucha – są związane z obkurczaniem się macicy. Nasilają się w czasie karmienia piersią i z każdym dniem słabną.
  • Bóle krocza, ból blizny po cesarskim cięciu – mogą być bardzo intensywne nawet w przypadku naturalnego porodu w czasie którego nie doszło do większego uszkodzenia tkanek. Często niezbędne jest przyjmowanie leków przeciwbólowych. W razie wystąpienia opuchlizny, położna może zalecić okłady z sody.
  • Odchody połogowe – przypominają krwawienie miesiączkowe i są efektem oczyszczania się macicy. Będą wydalane przez kilka tygodni, zazwyczaj dłużej i intensywniej po naturalnym porodzie, niż po cesarskim cięciu.
  • Nawał pokarmu – może pojawić się około 5-6 doby po porodzie i jest spowodowany produkcją dużej ilości mleka. Piersi są nabrzmiałe, bolesne i wrażliwe. Wskazane jest częste przystawianie dziecka, okłady ze schłodzonych i ubitych liści białej kapusty. W razie konieczności pomocne będzie odciąganie niewielkich ilości pokarmu – tylko do momentu poczucia ulgi aby nie wzmagać dodatkowo laktacji.

To oczywiście tylko część objawów jakich można spodziewać się w czasie połogu. Nieprzyjemne odczucia fizyczne są często potęgowane przez zmęczenie i niewyspanie towarzyszące pierwszym dniom spędzonym z noworodkiem.

naturalny połóg

Wyprawka dla dziecka, wyprawka dla mamy

Aby czas po porodzie i dolegliwości z nim związane były mniej uciążliwe, warto jeszcze w czasie ciąży przygotować wyprawkę nie tylko dla dziecka, ale również dla mamy. Zmęczone ciążą i porodem ciało kobiety zasługuje na najlepszą, naturalną pielęgnację.

Kluczowa będzie odpowiednia higiena miejsc intymnych. W pierwszych dniach po urodzeniu dziecka odchody połogowe są bardzo obfite i mogą być przyczyną dyskomfortu. Podmywanie się będzie wskazane nawet po każdym skorzystaniu z toalety. Zwykłe mydło może przesuszać podrażnione tkanki i powodować swędzenie. Intensywnie pachnące żele często powodują podrażnienia, których z całą pewnością lepiej unikać.

Najlepszym wyborem, nie tylko na czas połogu będzie ekologiczny płyn do higieny intymnej z wyciągiem z borówki i nagietka marki Anthyllis. Zawiera on naturalne wyciągi z roślin z certyfikowanych upraw. Nie zawiera szkodliwych substancji takich jak SLS czy SLES ani sztucznych aromatów. Ma działanie przeciwzapalne,  a jego pH jest zbliżone do fizjologicznego. Nie powoduje dyskomfortu nawet w kontakcie z bardzo wrażliwą lub podrażnioną skórą.

Nie tylko kosmetyki bywają powodem podrażnień i komplikacji w gojeniu się nadwyrężonych tkanek krocza. Niekorzystny wpływ mogą mieć również jednorazowe podkłady poporodowe, a także podpaski wykonane z pochodnych ropy naftowej, słabo przepuszczające powietrze oraz wzbogacone o substancje zapachowe. U wielu kobiet są one źródłem nieprzyjemnych doznań nawet podczas miesiączki kiedy to krwawienie trwa zaledwie kilka dni, nie zaś jak w przypadku połogu kilka tygodni. Alternatywą dla jednorazowych środków higienicznych są podpaski wielorazowe Soft Moon.

naturalny połóg

Są one idealnie skrojone i wykonane z najwyższej jakości certyfikowanych materiałów – warstwy zewnętrznej zabezpieczającej przed wilgocią, warstw chłonnych oraz delikatnego materiału przylegającego do skóry. W zależności od osobistych preferencji mamy do wyboru podpaski wykończone dzianiną bambusową, mikropolarem lub bawełną organiczną.  Podpaski wielorazowe Soft Moon powstały w oparciu o doświadczenia i znajomość potrzeb wielu kobiet oraz z miłości i szacunku do kobiecego ciała. Dzięki zróżnicowanym rozmiarom zapewnią komfort zarówno w czasie intensywnego krwawienia zaraz po porodzie, jak i delikatnego plamienia w ostatnich dniach połogu. Są one wolne od szkodliwych substancji chemicznych przez co będą idealne dla kobiet o bardzo delikatnej skórze, skłonnych do alergii i podrażnień.

Trwające kilka tygodni krwawienie nie jest jedynym powodem odczuwania dyskomfortu w czasie połogu. Aby rozpoczynająca się w dniu porodu laktacja przyniosła więcej radości i satysfakcji niż bólu i frustracji warto dobrze się do niej przygotować, a w razie potrzeby bez wahania prosić o fachowe wsparcie np. doradczyni laktacyjnej. Aby zadbać o dobrą kondycję piersi na początku “mlecznej drogi”, pod koniec ciąży warto kupić 1-2 rozmiary większy stanik aby w momencie wzmożonej laktacji nie podrażniać biustu zbyt ciasną bielizną.Bardzo przydatne będą również wielorazowe wkładki laktacyjne Soft Moon. Dostępne w wersji standardowej oraz profilowanej wkładki Soft Moon są nie tylko delikatne i chłonne ale również bardzo ładne. Umieszczone w miseczkach stanika wchłoną wypływające samoistnie kropelki mleka zapewniając piersiom przyjemne uczucie suchości.

naturalny połóg

Czas odpoczynku i poznawania się

Jednak połóg to nie tylko tylko zmaganie się z obolałym ciałem. To również czas poznawania nowo narodzonego dziecka, uczenie się siebie. Niektóre dzieci od chwili przyjścia na świat głównie jedzą i śpią. Ssanie i zasypianie przychodzi im z łatwością i zdają się być nieustannie zadowolone. Na drugim biegunie są dzieci określone przez amerykańskiego pediatrę, dr. Searsa jako high need baby – HNB. To dzieci które urodziły się w złym humorze, maluchy o wiecznie niezaspokojonej potrzebie bliskości, odczuwające wszystko intensywniej i głośno domagające się zaspokojenia swoich potrzeb.

Zrozumienie oczekiwań małego dziecka bywa dużym wyzwaniem. Jego płacz wpędza świeżo upieczone mamy w poczucie winy. Hormony które były sprzymierzeńcami w czasie ciąży i porodu szukają nowej równowagi powodując jednocześnie skrajne wahania nastroju. Euforia miesza się z poczuciem wyobcowania i niezrozumienia. Depresyjne myśli w czasie połogu doczekały się nawet własnej nazwy – baby blues. Aby móc poradzić sobie z rozchwianiem emocjonalnym, zmęczeniem oraz zaspokoić potrzeby noworodka kobieta w czasie połogu potrzebuje dużo wsparcia i pomocy najbliższych.

naturalny połóg

Najlepiej zorganizować wszystko jeszcze w czasie ciąży. W pierwszych tygodniach po porodzie zrezygnuj z kurtuazyjnych wizyt na rzecz tych które ułatwią ci życie. Jeśli rodzina i przyjaciele oferują pomoc, nie wahaj się jej przyjąć. Wyznacz konkretne zadania. Niech koleżanka ugotuje zupę, a teściowa zabierze na spacer starsze dziecko. Jeśli twój partner może wziąć kilka dni wolnego, warto z nich skorzystać. Zaakceptuj swój stan, mów o swoich potrzebach i oczekiwaniach i pozwól wyręczać się w domowych obowiązkach. Dzięki temu oszczędzisz sobie wielu frustraci i szybko powrócisz do pełni sił.

O ile twój połóg przebiega normalnie i nic nie budzi szczególnego niepokoju, po sześciu tygodniach po porodzie udaj się do ginekologa na kontrolę. Lekarz sprawdzi czy rekonwalescencja przebiega prawidłowo.

 

Artykuł powstał we współpracy z Drogerią Ekologiczną Better Land wyłącznym dystrybutorem marki Anthylis w Polsce oraz właścicielem marki Soft Moon